Detail štátu

Albánsko Albánsko - transparent

Ponúkame 37 ubytovacích kapacít za cenu 242,50 € - 1 358 €.

Destinácia:

Vyhľadávanie zájazdov

V srdci Stredozemného mora, na Jadrane a Jónskom mori, sa Albánsko rýchlo stáva jedným z najzaujímavejších destinácií sveta. Ešte pomerne nedotknuté globalizáciou, turisti si všimnú inšpirujúcu zmes civilizácií a kultúr - robia túto európsku krajinu skutočne jedinečnou.

Medzi Albánskom, Gréckom, Macedónskom, Kosovom a Čiernou Horou a morom cez Taliansko sa Albánsko môže pochváliť modrým a tyrkysovým morom, krásnymi plážami, snehovými vrcholmi, riekami, jazerami a lesmi. Rovnako ako úžasná príroda, samotní Albánci sú známi svojou pohostinnosťou a turisti sú vítaní so srdcom otepľujúcou veľkorysosťou.

Poloha
V juhovýchodnej Európe, ktorá hraničí s Jadranským morom a Jónským morom, medzi Gréckom na juhu a Čiernou Horou a Kosovom na severe.

rozloha
28 748 km2

pobrežná dĺžka
362 km

podnebie
Mierne; chladné, vlhké zimy; teplé, jasné, suché leto. Svojím pobrežím smerujúcim na Jadranské a Jónske more, jeho vysočiny podporované vyvýšenou balkánskou zemou a celú krajinu ležiacu v geografickej šírke podliehajúcej rôznym klimatickým podmienkam počas zimnej a letnej sezóny, má Albánsko veľký počet klimatických oblastí pre tak malú oblasť.

Jazyk
Albánsky jazyk patrí do indoeurópskej rodiny jazykov, ale má svoje vlastné špecifiká podobné gréčtine alebo arménčine, čo znamená, že nemá žiadnu priamu podobnosť s inými jazykmi tej istej rodiny. Albánskym jazykom sa rozprávajú albánci, ktorí pochádzajú zo starých ilyrských kmeňov, ktoré obsadili západnú časť balkánskeho polostrova. Uznáva sa, že je pokračovaním ilýrskych jazykov.

Terén
Väčšinou hory a kopce; malé roviny pozdĺž pobrežia.

Náboženstvo
Islam 70%, albánsky ortodoxný 20%, rímskokatolícky kresťania 10%. Všetky náboženstvá v Albánsku spolu pokojne žijú, tvoria tak jedinečnú charakteristiku albánskeho ľudu.

Politika
Albánsko je parlamentná demokracia, riadená ústavou prijatou v roku 1998.

Albánske more
Albánsko má 362 km pobrežia, pričom Jadran sa tiahne od hranice Čiernej hory na juh až k zátoke Vlora, kde začína Iónske more.

Jadranské pobrežie je vynikajúce pre rodinnú dovolenku. Väčšina z neho je zložená z borovicového lesa a niekoľko lagún, čo ponúka veľký potenciál pre voľný čas. Hlavnými piesočnatými plážami na pobreží Jadranského mora sú Velipoja, Shengjini, Durres, Golemi, Divjaka a stará piesočná pláž Vlora.

Na druhej strane, iónske pobrežie je veľmi členité s skalnatými zátokami pozdĺž úzkeho pobrežného pásma a strmé hory stúpajú takmer rovno až na takmer svoju dĺžku. Najvyšším bodom pozdĺž tohto úseku je priesmyk Llogara, vysoký nad 1.000 m. Geologická činnosť a erózia vytvorili veľa jaskýň na úpätí týchto útesov, z ktorých niektoré boli obývané v prehistorických dobách.
Iónske pobrežie je známe medzi turistami pre svoje malé izolované pláže a hlboké morské vody. Je to obľúbená destinácia mladých ľudí a milovníkov vodnej aktivity, pretože ponúka skvelé prostredie na potápanie. Hlavné pláže na Iónskom pobreží sú Dhermi, Jala, Himara, Qeparoi, Borsh, Saranda a Ksamil. Táto oblasť je tiež známa ako aAlbánska riviéra. Nezabudnuteľná Albánska riviéra je fotografom Stredozemného mora, ako býval - idylické pláže, slávne slnko a bezstarostné tempo života.

- Shengjin - Nachádza sa asi hodinu jazdy severne od Tirany. Je to plážové mesto a jeden z najväčších prístavov v krajine. Po výstavbe novej cesty je prístup na pláž ľahší, a niektoré trajekty z neďalekého Talianska sú v prevádzke.
- Pláž Vlora - toto je priemyselný a turistický prístav na brehoch, kde sa stretávajú Jadranské a Jónske more. Má obrovské hory obklopujúce mesto. Kúpanie je skvelé na tejto pieskovej pláži.
- Pláž Saranda - pláž Saranda sa nachádza na južnej časti krajiny, priamo oproti gréckemu ostrova Korfu. Trvanie morkej plavby medzi dvoma krajinami je pol hodinu. Saranda je čistá piesočnatá a kamienková pláž s krištáľovo čistou vodou. Vzhľadom na to, že ceny Grécka a Talianska neustále rastú, Saranda Beach objavujú tour operátori a v poslednej dobe sa stáva veľmi populárnou.
- Pláž Ksamil - Niektorí hovoria, že pláž Ksamil patrí medzi pláže karibských ostrovov kvôli svojmu práškovo bielemu piesku a čistým vodám. Nachádza sa asi 25 minút jazdy južne od pláže Saranda, čím sa ešte viac približuje k ostrovu Korfu v Grécku. Veľmi blízko tejto pláže sa nachádza svetové dedičstvo UNESCO Butrinti.
- Pláž Dhermi - Nachádza sa južne od mesta Vlora cez národný park Llogora Pass. Je to malý kúsok raja a ľudia o ňom začínajú rozprávať a tiež získava pokrytie z dôležitých cestovných publikácií.
- Pláž Himara - Nachádza sa pol hodinu južne od mesta Dhermi a ponúka rovnaké čisté vody a bridlicové pláže. Mestečko je obklopené olivami a citrusmi.

Albánske jazerá
Albánsko je bohaté na veľké a malé jazerá. Región jazera Ohrid a jazera Prespa, ktoré sa nachádzajú v juhovýchodnej časti krajiny, pohltí najstaršie jazerá v Európe. Formované tektonicky pred 4 až 10 miliónmi rokov, jazerá sa nachádzajú v krasovom alebo vápencovom podloží. Tvoria jednu z najväčších biologických rezerv v Európe. Doteraz bolo popísaných 146 endemických druhov z jazera Ohrid a 39 endemických druhov z jazier Prespa.

Ohridské jazero (363 km²) pri meste Pogradec je najdôležitejšie pre plávanie a kúpanie vo vnútornej časti Albánska. Je to najhlbšie tektonické jazero na celom Ballkáne, asi 300 metrov hlboké. Vzhľadom na veľkú rozmanitosť flóry a špecifickú faunu, kultúrne hodnoty je Ohridské jazero súčasťou prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO. Jedinečnosťou tohto jazera sú ryby "Korán", ktoré sa sotva nachádzajú v inom jazere na svete. Existuje niekoľko turistických oblastí okolo pobrežia, napríklad Lin, Drilon a Tushemisht.

Jazerá Prespa (celková plocha 313,6 km²) sú dve tektonické jazerá, ktoré sa nachádzajú v tichej a prekrásnej krajine balkánskeho parku Prespa.

Jazero Shkodra v blízkosti mesta Shkodra je v skutočnosti bývalým morským zálivom, ktorý bol odrezaný z Jadranského mora, keď úroveň hladiny klesla pred tisíckami rokov. Jazero je najväčšie na Balkáne, dlhé 41 km, s rozlohou 370 - 530 km ². Jazero Shkodra je jedným z najväčších vtáčích rezervácií v Európe, kde žije asi 240 druhov vtákov, vrátane niektorých z posledných pelikánov v Európe.

Hory
Albánsko je prevažne hornaté, pričom 70% územia má výšku väčšiu ako 300 metrov. Priemerná nadmorská výška je 708 m, t. J. dvakrát vyššia ako v Európe. Albánske hory, ktoré predstavujú južné pokračovanie dinárskeho systému, náhle rastú z plání a sú obzvlášť drsné pozdĺž hraníc krajiny.

Najvyššie albánske hory sa nachádzajú na vrchu Korab, v albánskych Alpách, v Sharrských horách, medzi jazerom Ohrid a jazerom Prespa a v južnom Albánsku. Najvyššou horu je hora Korab (2751 m) na hranici s Macedónskom. V Albánsku dosahuje 17 vrcholov viac než 2500 metrov.

Hory vytvárajú úžasné rysy, ako napríklad kaňon Osum a údolia ako Valbona v albánskych Alpách. Ponúkajú skvelé príležitosti na precvičovanie trekkingu, lyžovanie, horolezectvo atď.

Albánske Alpy - zahŕňajú zhruba 2240 km ² a ležia v prefektúrach Shkodra a Tropoja. Trinásť vrcholov presahuje výšku 2500 m a hlavné rieky sú Valbona, Shala, Cemi a Kiri. Existuje veľká rozmanitosť fauny a flóry, najmä v národnom parku Theth. Centrami alpskej turistiky sú Boga, Theth, Vermosh a Valbona.

Výsledky hľadania
Náš tip
Oaz

Oaz

Albánsko

30 termínov / 0 Last minute / 30 First moment

Strava: PL, AI Odlet: BTS, KSC Odjazd z: 0 miest

letecky vlastná FM

Náš tip
Ibiza

Ibiza

Albánsko

21 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: AI Odlet: BTS, KSC Odjazd z: 0 miest

letecky autobus vlastná kombinovaná

Náš tip
Akileda

Akileda

Albánsko » Durrës

28 termínov / 0 Last minute / 28 First moment

Strava: AI Odlet: BTS, KSC Odjazd z: 0 miest

letecky vlastná FM

Náš tip
Leonardo

Leonardo

Albánsko

55 termínov / 0 Last minute / 28 First moment

Strava: AI Odlet: BTS, KSC Odjazd z: 0 miest

letecky autobus vlastná kombinovaná FM

Náš tip
Albanian Star

Albanian Star

Albánsko » Durrës

60 termínov / 6 Last minute / 30 First moment

Strava: PL Odlet: BTS, KSC Odjazd z: 0 miest

letecky autobus vlastná kombinovaná LM FM

Náš tip
RAFAELO

RAFAELO

Albánsko

36 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: AI Odlet: BTS, KSC Odjazd z: 0 miest

letecky autobus vlastná kombinovaná

Náš tip
Dolce Vita

Dolce Vita

Albánsko » Durrës

30 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: AI Odlet: BTS, KSC Odjazd z: 0 miest

letecky autobus vlastná kombinovaná

Náš tip
Grand Blue Fafa

Grand Blue Fafa

Albánsko » Durrës

36 termínov / 8 Last minute / 28 First moment

Strava: AI Odlet: BTS, KSC Odjazd z: 0 miest

letecky vlastná LM FM

Náš tip
Titania

Titania

Albánsko » Saranda

66 termínov / 42 Last minute / 0 First moment

Strava: RA, PL Odlet: PRG, BRQ, OSR Odjazd z: 0 miest

letecky vlastná LM

Náš tip
Adriatik II.

Adriatik II.

Albánsko

19 termínov / 14 Last minute / 0 First moment

Strava: AI Odlet: KTW Odjazd z: 0 miest

letecky LM


ďalšie ponuky >

Destinácia:


Albánsko