Detail štátu

Bulharsko Bulharsko - transparent

Ponúkame 63 ubytovacích kapacít za cenu 162 € - 1 733 €.

Destinácia:

Vyhľadávanie zájazdov

Bulharsko (po bulharskyБългария), dlhý tvar Bulharská republika (po bulharskyРепублика България) je štát v juhovýchodnej Európe na Balkánskom polostrove, z ktorého zaberá 22 %.

Nachádza sa v geografickej a geostrategickej zóne, ktorá spája Európu s Áziou a Čiernomorským regiónom. To predurčilo bohatú a rôznorodú históriu krajiny, ktorej územie je jedným z prvých osídlených človekom na európskom kontinente.

Krajina susedí na severe s Rumunskom (dĺžka hraníc 608 km), na západe so Srbskom (258 km) a s Macedónskom (248 km), na juhu s Gréckom (493 km) a na juhovýchode s Tureckom (259 km). Východnú hranicu tvorí Čierne more (378 km). Riečnu hranicu tvorí 686 km.

Celková dĺžka hraníc Bulharskej republiky je 2 245 km.

Od 1. januára 2007 na hraničných priechodoch s Rumunskom a Gréckom pre občanov Európskej únie platí právo na voľný pohyb osôb.

V dĺžke 470 km (od rieky Timok po mesto Silistra) tvorí severnú hranicu rieka Dunaj. V blízkosti tejto hranice sa nachádza okolo 57 veľkých dunajských ostrovov – BeleneVardimBogdanBliznaci – a iné. Rieka Dunaj poskytuje vhodné podmienky na rozvoj vodnej dopravy. Jej význam vzrástol po spustení riečneho kanála Rýn – Mohan – Dunaj. Na rieke sa uskutočňuje kombinovaná doprava typu: rieka – súš, rieka – more. Je najväčšou riečnou obchodnou cestou, ktorá Bulharsko spája so štátmi západnej Európy. V oblasti dunajského pobrežia sa rozvíjajú rôzne odvetvia priemyslu ako elektroenergetický priemyselchemický priemysel a drevospracujúci priemysel. Veľký hospodársky význam majú vodné hraničné prechody Vidin – Calafat a Ruse – Giurgiu (do Rumunska) a Orjachovo – Beket (do Grécka).

Suchozemská hranica s Rumunskom vedie cez oblasť Dobrudže. Začína sa pri meste Silistra, končí sa pri rumunskej dedine Vama Veche a je dlhá 139 km.

Rovinatý reliéf tejto časti hranice umožňuje rozvoj cestných (Istanbul – Burgas – Varna – Constanta) a železničných ciest (Razdelna – Kardam –  Medžidia – Ungeni). Tadiaľto vedie plynovod z Ruska a elektrina z Ukrajiny.

Celú východnú hranicu krajiny tvorí Čierne more v dĺžke 378 km. Jej začiatok je južne od dediny Vama Veche v Rumunsku a koniec pri ústí rieky RezovskaČierne more má pre krajinu veľký strategický význam, pretože cez prielivy Bospor a Dardanely ju spája so Stredozemným morom a s Atlantickým oceánom. Cez Čierne more sa do krajiny importuje 40 % surovín a 30 % sa vyváža. More tiež slúži na lacnejší dostup k nerastným surovinám ako sú ropauhliekoksželezná ruda, ale aj drevo. Väčšina z nich sa dováža z Ruska a Ukrajiny.

Čiernomorské pobrežie je v súčasnosti dôležitou priemyselnou zónou. Rozvíja sa tu chemický a strojársky priemysel. Poskytuje rozvoj rybolovu v mestách BurgasVarna a Sozopol, kde sa okrem iného ťaží aj soľ.

Čierne more je rajom pre turistov. Okrem oddychovej turistiky ponúka táto oblasť aj ozdravovaciu turistiku. Rozvoju východnej hranice Bulharska však bráni ťažký ekologický stav Čierneho mora, ktoré znečisťujú DunajDnester a Dneper a obyvatelia jeho pobrežia. Doprava v tejto oblasti je málo rozvinutá, hoci sem vedie železnica zo Sofie.

Na juhu krajina v dĺžke 259 km hraničí s Tureckom a vedie po rieke Rezovska smerom na západ, kde sa vlieva do rieky Marica, ďalej vedie po úpätí pohoria Strandža a Derventskej vyvýšenine a nakoniec končí v Rodopách.

Cez bulharsko-tureckú hranicu vedú cesty do západnej Európy a regiónu Blízkeho východu (Konstanca – Varna – Burgas – Malko Tărnovo – Lozengrad – Istanbul). Hraničný prechod v meste Makaza spája krajinu s Egejským morom. Smerom do Turecka vedú tri hraničné prechody (Malko TărnovoKapitan Andreevo a od roku 1993 aj Lesovo – Hamzabejli), ale okrem týchto prechodov existuje aj niekoľko starých ciest vedúcich cez túto hranicu (Jambol – Elchovo – Edirne).

Vzťahy Bulharska s oboma južnými susedmi v súčasnosti dostávajú nový rozmer, na čo vplýva politická situácia v Turecku a Grécku. Vypracovaných je mnoho projektov, ktoré by sa mali v budúcnosti realizovať na riekach Struma a Marica.

Macedónsko a Srbsko celkovo v dĺžke 506 km sú hraničiace krajiny s Bulharskom na západe. Vedie od vrchu Tumba až po rieku Timok, ktorá oblasť spája s riekou Dunaj. Cez hranicu s Macedónskom vedú tri hraničné prechody (Petrič – StrumicaBlagoevgrad – Delčevo a Kiustendil – Kriva Palanka – Skopje). V súčasnosti medzi týmito krajinami neexistuje železničný prechod, ale už sú na svete plány, ktoré by sa mohli uskutočniť na trase medzi mestami Gjoševo – Kumanovo.

Cez hraničný prechod pri meste Kalotina vedie medzinárodná cesta, ktorá spája Bulharsko so západnou Európou a krajinami v oblasti Blízkeho východu.

Bulharsko je parlamentnou republikou. Hlavou štátu je prezident volený priamou voľbou na 5-ročné volebné obdobie. Neustále činným zákonodarným orgánom, pozostávajúcim z 240 poslancov volených na 4 roky, je Národné zhromaždenie. Výkonná moc je v rukách vlády. 

ČIERNE MORE
 

SPOZNAJTE MODERNÉ LETNÉ RESORTY A NEDOTKNUTÚ PRÍRODU BULHARSKEHO ČERNÉHO MORA

Po celé desaťročia je pobrežie Čierneho mora oprávnene najpopulárnejšou, najvýhodnejšou a najnavštevovanejšou bulharskou destináciou, vzhľadom na pozoruhodné vlastnosti regiónu: 380 km pláží, 240 - 300 hodín slnečného svitu v letnej sezóne, priemerná denná teplota vzduchu - 23 - 25 ° C a vody 23 - 25 ° C. Renomované svetoznáme strediská v Bulharsku ponúkajú vynikajúce kvalitné výrobky za prijateľné ceny, najvyššiej kvality, balíky All Inclusive a rôzne zábavy. V okolí si môžete vychutnať krásnu scenériu s bohatou flórou a faunou, hustými lesmi a množstvom minerálnych prameňov. Kultúrna história pobrežia Čierneho mora je veľmi bohatá a starodávna a existuje toľko dôkazov z minulosti vysoko rozvinutých civilizácií, ktoré sa v týchto oblastiach usadili a prebývali pred tisíckami rokov: známky starobylých miest, pevnosti , zrúcaniny a nekropoly, zachované časti starých gréckych kultúrnych stĺpov a trakčných kultúrnych centier, ako aj veľa stredovekých pevností.

VARNA
Perla Čierneho mora

Nachádza sa v prekrásnom zálive v Čiernom mori, v meste Varna, druhom najväčšom meste v Bulharsku, je atraktívnym miestom na organizovanie kongresov, konferencií, vedeckých a obchodných podujatí. Kombinácia kongresových zariadení v meste, neďaleké letisko, moderné hotely v letoviskách Zlaté piesky a Sv. Konštantín, nádherný plážový pás a množstvo historických a kultúrnych atrakcií v okolí sú pre mesto silným predpokladom byť zvolený pre miesto vašej ďalšej návštevy.

BULHARSKÉ HORY
Hory tvoria významnú časť Bulharska a sú dominantné v juhozápadnej a strednej časti krajiny. Najznámejšie lyžiarske strediská sú bezpochyby: Bansko a Borovets.

Bansko je bulharské lyžiarske stredisko No1, ktoré má najlepšie a najmodernejšie lyžiarske stredisko. Je vzdialený len 160 km od Sofie. V posledných rokoch sa uskutočnila veľká investícia do úplne nového lyžiarskeho areálu. Bansko má najlepšie snehové podmienky a najdlhšiu lyžiarsku sezónu od polovice decembra do mája zo všetkých bulharských lyžiarskych stredísk. Zbrusu nový rezort so super luxusnými hotelmi a rekreačnými apartmánmi sa rozvíja priamo oproti lanovke, ktorá tiež robí Bansko strediskom s najlepšími hotelmi.

Borovec je najstarším bulharským zimným strediskom s históriou z roku 1896. Nachádza sa vo východnej časti Rila. Zvyčajne svahy Borovets majú snehové plášte od polovice decembra do apríla. Vzdialenosť od Sofie je iba 72 km. Lyžiarske trate sú 45 kilometrov rôznej obtiažnosti a dĺžky. Borovets je plný barov, kaviarní, nočných klubov a diskoték.

Možnosti spestrenia pobytu na horách:

• Zimný BBQ festival s živou hudbou a ľadovým barom
• Výlet vlakom v horách
• Jazda na lanovke s obedom v chate a cykloturistikou nadol
• Horské SPA, masáže v horských ležadlách
• Navštívte bývalý kráľovský palác - Royal Bistritsa
• Jazdenie na koni
• Navštívte park Dancing Bears Park
• Golf

bulgaria-mountains

SEVEROZÁPADNÉ BULHARSKO

Severozápadný región Bulharska sa nachádza severne od Sofie - hlavného mesta krajiny. Zahŕňa časti veľkolepých Starých Planín a Podunajskej nížiny a dosahuje severnú hranicu Bulharska, kde prechádza rieka Dunaj. Jedno z jeho najväčších miest je Vratsa, usadený v Balkáne, druhý je Vidin - prístavné mesto na južnom brehu Dunaja.

Pokiaľ ide o prírodu, históriu, tradície, jedlo a víno, severozápadný región je pravdepodobne najviac autentický a zachovalý región v Bulharsku. Tu môžete navštíviť Belogradčik - mesto známe svojimi skalnými útvarmi; Hrad Baba Vida - najlepší zachovaný stredoveký hrad v Bulharsku, ktorý bol postavený na mieste veľkej starovekej rímskej pevnosti; Chiprovtsi - horské mesto známe svojimi kobercami, ktoré sú miestnym známe ako kilimi, ktoré sú ručne tkané na vertikálnych stavoch; jaskyne Magura a Venetsa; Pravets - ďalšie malebné horské mesto a Sofia - neustále sa meniace, rušné hlavné mesto Bulharska.

Možnosti spestrenia pobytu:

Ochutnávka vína
Jazda v teréne
Let balónom

Pozrite sa na našu ponuku poznávacích zájazdov do Bulharska a spoznajte túto nádhernú krajinu.

NORTHWEST BULGARIA

Výsledky hľadania
Náš tip
Fener

Fener

Bulharsko » Burgas » Pomorie

99 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: PL Odlet: - Odjazd z: 0 miest

vlastná

Náš tip
Ivana Palace

Ivana Palace

Bulharsko » Burgas » Slnečné pobrežie

95 termínov / 2 Last minute / 4 First moment

Strava: RA, PL Odlet: BTS, KTW Odjazd z: 0 miest

letecky LM FM

Náš tip
Zefir

Zefir

Bulharsko » Burgas » Slnečné pobrežie

27 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: RA, PL, AI Odlet: BTS Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Marieta Palace

Marieta Palace

Bulharsko » Burgas » Nesebar

34 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: RA, PL Odlet: BTS Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Avliga Beach

Avliga Beach

Bulharsko » Burgas » Slnečné pobrežie

81 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: PL Odlet: KTW Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Sosopoli

Sosopoli

Bulharsko » Burgas » Sozopol

81 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: LAI Odlet: KTW Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Festa Gardenia Hills

Festa Gardenia Hills

Bulharsko » Burgas » Slnečné pobrežie

81 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: AI Odlet: KTW Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Detelina

Detelina

Bulharsko » Varna » Zlaté Piesky

81 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: AI Odlet: KTW Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Kaliopa

Kaliopa

Bulharsko » Varna » Albena

54 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: - Odlet: KTW Odjazd z: 0 miest

letecky

Náš tip
Royal Beach

Royal Beach

Bulharsko » Burgas » Sozopol

81 termínov / 0 Last minute / 0 First moment

Strava: LAI Odlet: KTW Odjazd z: 0 miest

letecky


ďalšie ponuky >

Destinácia:


Bulharsko